modet att omstarta

Fem modiga delagare kom med på vårt första erbjudande att kombinera djupt transformativt arbete med sol, bad, ljuvlig mat och Kataloniens magiska vyer.
Vi säger modiga för det krävs mod att ge sig hän och djupdyka i sig själv och i sitt bagage tillsammans med andra.
Vår intention med arrangemanget var att erbjuda terapeutisk guidning och healing för att släppa och möta gamla och uttjänade upplevelser, trauman, sår som påverkar och hindrar oss att må och känna oss så fantastiska som vi alla unikt är. Vi ville jobba djupt med individuellt fokus, i grupp, för att var och en skulle kunna nå förändring. Vi satte med andra ord en hög intention och hoppades kunna ro i hamn en del i allafall.
Med facit i hand kan vi konstatera att vi, tillsammans med gruppen lyckades överträffa vår intention med råge!
Många tårar har fällts, kroppar har reagerat och rensats och förlösande skratt har ljudit.
För oss, Helena och Malina, som guidat och hållit i dessa dagar har det varit en magisk kombination av självklarhet och hänföring över den kraft som blir när vi tillsammans fokuserar vår energi mot samma mål - att bli fri begränsningar och må strålande. Vi har levt vår dröm de här dagarna och det är inte sista gången!
Feedback från deltagarna:
"Jag är imponerad över hur mycket som vi hann med, vilken enorm resa som gjordes på fyra dagar. Skickligt upplagt för att det skulle kunna hända.
Om jag ska sammanfatta upplevelsen med ett ord så skulle det vara "mäktigt"!!
Tusen tack till Helena och Malina för er skicklighet och er känsla för vad som behövdes för att vi skulle kunna genomföra denna inre resa! Ni har en enorm känsla för vad som behövts för att vi skulle utvecklas" Johanna
"Jag gillar blandningen och lagomt tempo med några timmar vid poolen också. Ni är super! Ni har två fantastiska själar som bara lyser om er. Ni inger ett lugn och en trygghet som behövs. Ni har hållit en lagom profil - låtit oss vara när det behövts. Men också kommit fram när jag trott att jag velat vara själv, men istället behövt er. Är supernöjd! ❤️ " Malin
"Ni är kunniga och inkännande. Mycket klokskap. Jag känner stor tacksamhet att jag fått dela de här dagarna med er." AnnChristine
"Ni var fantastiska i samspelet er emellan. Eran lyhördhet mot oss var och en. Era specifika kunskaper. Ni är unika." Marianne
Nästa år åker vi igen! :)
Läs mer om våra resor och retreats.
Kommentera gärna:
Senaste inläggen
- facebook som kul analogi
- mod i relation
- en oväntad reatret för förändring
- walk the talk och början till en bok
- relation - en förutbestämd institution eller frihet?
- får man gå vidare?
- att leva tills vi dör
- inte bara ett sorgeår
- livet, döden & allt därimellan
- att låta livet leda
- när det svåra blir nyckeln
- att vara fri
- ensamheten
- att bli änka mitt i livet
- det vi kallar livet
- tack för all omtänke
- sorgen gör mig stark, & svag
- modet att släppa taget
- när teori omsätts till verklighet
- gott nytt human design år 2022 & vad händer när krisen slår ner?!
- höstnytt och tankar om vaccin och virus
- att investera ger avkastning
- livet som tivoli
- vägen till lycka går via smärta
- vad driver dig att gå framåt?
- är ditt glas fullt? ger du mer än du får?
- konsten att vänta
- att leva i orsak eller verkan
- ett nytt sätt att leva
- ett tredje världskrig?
- är du i farozonen?
- betraktelser i kölvattnet..
- rädsla attraherar
- det sker en "reset" av världen
- det är nåt som inte stämmer...
- ett skifte
- turbulenta tider
- gör dig en god jul
- det finns väl ingen livsmanual?!
- kärleken, den kärleken
- #brinnförjosefin & konflikter
- rädda mänskligheten
- att jämföra
- känslan av att vara "fel"
- går du emot dig själv?
- kärleksbehov
- dessa älskade relationer
- kvinnor, män & bränder
- hur känner du kärlek?
- när livet faller
- tacksamhet & reflektion
- what´s in it for me?!
- gamla föreställningar
- vart tog jag vägen?!
- budskap som pockar på
- nystart & avslut
- dessa fasader..
- din vilja - ingens lag
- fysiskt uppvaknande
- förlust att släppa taget?
- vad 17 är ansvar?!
- modet att omstarta
- från osäker till självsäker
- längtan
- modet att släppa taget
- varför jag varför nu
- sluta gnälla börja leva
- att säga ja till vår längtan
- kärleksstrategier
- livets gråzoner
- omfamna dina skuggor
- osäkerhetens mask
- livet är som en dans
- att säga ja till sig själv
- en stängd dörr öppnar en annan
- vad är din hälsa värd?
- val ger konsekvenser
- solskenshistoria
- livet - straff eller belöning
- mitt bidrag till mänskligheten
- symtomhantering
- tacksam för otacksamheten
- demens och evolution
- helhetsperspektiv
- terapi, behövs det?!
- kontroll eller inte?
- pengar och värde
- vardagslycka
- separationer
- anhöriga och fokus
Senaste kommentarer
-
Jaana Suorsa » facebook som kul analogi: ”Fint skrivet om det som sker inom oss, oavsett om vi tror att det är något utanf..”
-
Malina » mod i relation: ”Underbart!✌”
-
Olle Rhden » walk the talk och början till en bok: ”Vore bra med råd i min situation tacksam för råd/ olle”
-
Lilian Lundberg » walk the talk och början till en bok: ”Hur släpper man taget om sorgen, så att sorgen inte blir till en mur runt sig. ”
-
Olle Rydén » relation - en förutbestämd institution eller frihet?: ”När ens livspartner av någon anledning ändrar sin personlighet( ex ev demens) är..”
Bloggarkiv
Länkar
Etikettmoln
sessioner sociala medier symtom energityper reflektion vaken behandlingar relationsproblem bok villkorslöst nyår sjukdom ego kommunikation coachning frihet fri psykiska variationer tankar en kurs i mirakler återhämtning unik retreat acceptans kontroll leva vidare frågor/svar självkännedom livskris uppvaknande process identifikation självkärlek släppa möjligheter metamedicin evolution rädslor välmående fokus skiften förändring human design medvetenhet kärlek sorg relationer livet illusion gamla mönster ditt sanna jag utveckling beteenden transformation känslor stress sanning intuition läkning bakomliggande orsaker event glädje kvinnor ensamhet webinar sorgeprocess väntan motivation hypnos död reset your life utmattning leva som jag lär lycka surrender kurs fri i relation att gå genom sorg sårbarhet facebook